Hoppa till innehåll

Anmäl dig till unihoc och boboll tävlingarna

CampusSport arrangerar under läsåret tävlingar i många olika grenar. Nu är det dags att anmäla dig till läsårets sista tävlingar. Unihoc tävlingarna börjar 17.3.2025 och boboll tävlingarna 7.4.2025.

I varje tävling finns en separat deltagaravgift. Man kan delta i tävlingarna även om man inte har betalat motionsavgiften. Vem som helst som är studerande eller personal vid en Åbo-högskola kan samla ihop ett lag t.ex. från sin egen kompiskretsen eller från sin egen studentorganisation och komma med och tävla. I tävlingarna finns det, beroende på grenen, både motions- och tävlingsserie. CampusSports tävlingar är en del av CampusSport Cupen, som är en tävlingsserie bestående av flera olika grenar, som sträcker sig över hela perioden. Lagen, som deltar i Cupen samlar poäng enligt placeringen i de olika tävlingarna. Man måste inte delta i Cupen, man kan bra delta också i en enskild turnering. Mer information om tävlingarna hittas på sidan Tävlingar.

De enskilda tävlingarnas uppgifter och deltagaravgifter på Grenar-sidan.

Du kan anmäla dig till önskad tävling på Anmälan-sidan.

Matchprogram och resultat från tävlingar på Matchprogram och resultat -sidan.

Unihoc

Tidpunkt: På vardagarna kl. 9-16 fr.o.m. den 17.3.2025. Turneringens uppskattade längd är 3–4 veckor.
Plats: Educarium (Assistentgatan 5, Åbo)
Övrig information: Matchtiden 2 x 15 min, inte effektiv. Tre spelare på planen. Ingen målvakt. Spelas motions-, tävlings- och personalserie. CampusSport Cup lagsport.
Deltagaravgift: 74 € / lag
Sista anmälningsdag: 2.3.2025

Boboll

Tidpunkt: På vardagarna kl. 10-16 fr.o.m. den 7.4.2025. Turneringens uppskattade längd är 2–3 veckor.
Plats: Kuppis bobollsstadion (Lemminkäinengatan 11, Åbo)
Övrig information: Spelutrustningen finns på plats. Spelas tävlings-, personal- och motionsserie. CampusSport Cup lagsport.
Deltagaravgift: 74 € / lag
Sista anmälningsdag: 23.3.2025