Kävelypalloilu
Ajankohta:
Tuntuvatko palloilulajit vaikeasti lähestyttäviltä tai fyysisesti liian raskailta? Tervetuloa kokeilemaan kävelypalloilua, jossa pääset kokemaan palloilulajien kilpailullisen viehätyksen sekä joukkuepalloilun yhteisöllisyyden kävelynopeudella.
CampusSport järjestää kävelypalloilutapahtuman keskiviikkona 21.5.2025 klo 11.00-16.00 Educariumin liikuntasalissa (Assistentinkatu 5, Turku). Tapahtumassa kokeillaan kävelyversioita koripallosta (klo 11.00-11.45), sählystä (klo 14.00-14.45) ja sisäjalkapallosta (klo 15.00-15.45). Voit osallistua yhteen tai useampaan lajiin. Tapahtuma on ilmainen. Kaikki turkulaisten korkeakoulujen opiskelijat ja henkilökunnan jäsenet ovat tervetulleita mukaan. Osallistuakseen ei siis tarvitse maksaa CampusSportin liikuntamaksua.
Kävelypalloilu on helppo ja hauska matalan kynnyksen palloilumuoto, jossa liikutaan ainoastaan kävellen. Juokseminen on kielletty. Loukkaantumisriski on pieni, koska tahti on rauhallinen. Pelaaminen ei vaadi kovaa fyysistä kuntoa. Nopeasti vaihtuvia tilanteita ei tarvitse pelätä ja pelin sääntöihin pääsee tutustumaan rauhassa. Voit osallistua kävelypalloiluun, vaikka sinulla ei olisi aiempaa kokemusta pelattavista lajeista. Sääntöjä opetellaan sekä ennen pelejä että niiden aikana. Myös kokeneemmat pelaajat ovat tervetulleita mukaan kokeilemaan tuttua lajia uudesta näkökulmasta.
Tapahtumaan ei ole ennakkoilmoittautumista. Tule liikuntasaliin 15 minuuttia ennen valitsemasi lajin alkua. Tunnistat tapahtuman vetäjän CampusSportin paidasta. Kulkuohjeet liikuntatilaan sekä esteettömyystiedot ja tiedot pukuhuoneista löydät täältä: https://www.campussport.fi/liikuntapaikat/educarium/
Pelaamaan voi tulla tavallisissa arkivaatteissa, mutta halutessaan voi myös pukeutua liikuntavaatteisiin. Pelatessa ei käytetä kenkiä.